تبلیغات
.::خبرنامه حکایت مو و ماست::. - ::دانشگاه و وابستگى فرهنگى..
.::خبرنامه حکایت مو و ماست::.
مـا در شرایط بـــدر و خیبـــریـم..
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
درباره

سلام
"هدف ما مبارزه با اسرائیل است. هر که می آید بسم الله و گرنه خداحافظ."
سردار حاج احمد متوسلیان
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
 حکایت مو و ماست

یا ضامن آهو جامعه مجازی نصر
ابر برچسب ها
ارسال شده در سه شنبه 1 تیر 1389 ساعت 01:32 ب.ظ توسط علمدارکوچولوی آقا
هو العلیمــــــــ ..

 • از انقلاب فرهنگی درسال ۵۹ ..         
 •                                               تا انقلاب فرهنگی در سال ۸۹ ..

از انقلاب فرهنگی درسال ۵۹ .. تا انقلاب فرهنگی در سال ۸۹ ..


١- از فرمان امام خمینی(ره) در فروردین ماه سال ۵۹ مبنی بر لزوم انقلاب فرهنگی در دانشگاه های ایران ٣۰ سال می گذرد.فرمانی که در بخشی از بند ١١ آن امام اینگونه می فرمایند:
« تمام عقب‏ماندگی هاى ما به خاطر عدم شناخت صحیح اكثر روشنفكران دانشگاهى از جامعه اسلامى ایران بود، و متأسفانه هم اكنون هم هست. اكثر ضربات مهلكى كه به این اجتماع خورده است از دست اكثر همین روشنفكران دانشگاه رفته‏اى كه همیشه خود را بزرگ مى‏دیدند و مى‏بینند [بوده است]»

و امروز بعد از ٣۰ سال منِ دانشجو بعنوان بخشی از جامعه دانشگاهی متأسفانه عامل اصلی کاهش سرعت حرکت انقلابی مردم ایران، همین طبقه منوّرالعقل بوده و هستند کسانی که گاهاً با حرکت عمومی جامعه در تعارضند و این تعارض در مواردی چون انتخابات ها بوضوح آشکار  می شود.

٢- امام راحل در بیاناتی که  اول اردیبهشت ۵۹ در جمع دانشجویان عضو انجمن اسلامى دانشگاه ها داشتند، وضع دانشگاه آن زمان را اینگونه تبیین نمودند: « دانشگاه هاى ما اشخاصى را كه تربیت مى‏كنند، تعلیم مى‏كنند، اشخاصى هستند كه غربزده هستند. معلمینْ بسیارى‏شان غربزده هستند و جوانهاى ما را غربزده بار مى‏آورند.»

در حال حاضر هم عده ای، علی رغم دیدن آن همه عظمت در انقلاب امام خمینی(ره) و پیروزی های بزرگ بعد از انقلاب، همچنان با عقل مادی خود- که پرورش یافته ی  علوم  مادّیگرای غرب است- اندیشه ی برتری غرب و مکاتب غربی را در سر می پرورانند. و به دنبال القای این تفکر در جامعه دانشگاهی هستند. امروز هم بعضی از اساتید مدام مفهوم "ما نمی توانیم" را بیان می کنند و حتی حاضر به پذیرش توانایی های کشور در امور مبرهنی چون پیشرفت های هسته ای ، فضایی ، پزشکی، کشاورزی و ...  نیستند.

٣- با توجه به آنچه در تاریخ آمده، می توان به روشنی دریافت که در سالهای نزدیک به انقلاب ۵۷،  جامعه دانشجویی ایران به شدت درگیر انتخاب مکتب بوده و هر کدام از تشکل های دانشجویی سعی داشته اند که مکتب متبوعشان را برتر جلوه دهند، چنانچه امام (ره) در همان سخنرانی می فرمایند« ما مى‏گوییم كه دانشگاه ما مبدل شده است به یك میدان جنگ تبلیغاتى. ما مى‏گوییم كه جوانهاى ما اگر علم هم پیدا كردند تربیت ندارند. مربّى‏ به تربیت اسلامى نیستند.».

متأسفانه بعد از سالها، با این حجمه ی عظیم دشمنان درعرصه فرهنگ، اکنون دیگر دانشجویان ما – خصوصاً در دانشگاه آزاد- نه تنها به مطالعه مکتب نمی پردازند بلکه در سایه غفلت مسئولین، نادانسته  فرهنگ غرب را  که مبتنی بر مکتب لیبرال دموکراسی است، پذیرفته و ترویج می کنند
۴- به دنبال جنگ تبلیغاتی مکاتب در دانشگها ها، دستور تعطیلی دانشگاه ها به منظور ایجاد دانشگاه اسلامی از سوی امام راحل  صادر می شود:
«. باید دانشگاه اسلامى بشود تا علومى كه در دانشگاه تحصیل مى‏شود در راه ملت و در راه تقویت ملت و با احتیاج ملت همراه باشد. ما مى‏گوییم كه برنامه‏هایى كه در دانشگاهها هست، منتهى مى‏كند جوانان ما را به اینكه طرف كمونیسم كشیده بشوند یا طرف غرب و نباید این طور باشد»

بعد از گذشت حدود ٣۰ ماه در ٢۷ آذر ۶١ مجدداً دانشگاه ها بازگشایی می شوند البته با اعمال قوانین جدید و شرایطی چون :

الف)  تربیت استاد و گزینش افراد شایسته برای تدریس در دانشگاه‏ ها
ب)  گزینش دانشجو
پ) اسلامی كردن جو دانشگاه‏ ها و تغییر برنامه‏ های آموزشی دانشگاه‏ ها، به صورتی كه محصول كار آنها در خدمت مردم قرار گیرد.

در ابتدای کار سعی بر این بود که تفکیک جنسیتی صورت گرفته و حتی برای دانشجویان دختر از اساتید خواهر استفاده شود. اما بدلیل کمبود فضا و تعداد کم اساتید زن این امر محقق نشد.

با گذشت حدود ٢۸ سال از آغاز فرآیند اسلامی شدن دانشگاه ها، امروز متأسفانه ما در دانشگاه آزاد نه تنها تفکیک جنسیتی و استفاده از استاد زن برای دختران را نمی بینیم، بلکه شاهد حضور اساتید جوانِ دختر ( نه زن) با آرایش و لباس های زننده در کلاس آقایان هستیم.امروز از گزینش دانشجو که هیچ، از گزینش کارمند و استاد متعهد هم خبری نیست.

5 - امام خمینی (ره)  در جمع دانشجویان فرمودند : « عزیزان من، ما از حصر اقتصادى نمى‏ترسیم. ما از دخالت نظامى نمى‏ترسیم. آن چیزى كه ما را مى‏ترساند وابستگى فرهنگى است. ما از دانشگاه استعمارى مى‏ترسیم»
متأسفانه در سال ۸۹ ما شاهد این هستیم که در دانشگاهمان (دانشگاه! آزاد!! اسلامی!!!)، بر تن دختران و پسران لباس هایی پوشیده می شود که طراح آن صهیونیسم است. شاهد هستیم که روابط کثیف با جنس مخالف که مروج آن دنیای غرب می باشد، برای عده ای به ارزش تبدیل شده است. آری ما شاهدیم که عده ای خط فکری خود را از دروغ پردازان ماهواره ها می گیرند. و این یعنی ما به سمت وابستگی فرهنگی می رویم.

۶ - اینکه چرا انقلاب فرهنگی آنگونه که باید تحقق پیدا نکرد نیاز به تحلیل  دقیقتری دارد و  باید کارشناسان امر پاسخ را بدهند. اما در اینجا باید گفت، شاید اولین قدم در جهت دور شدن از اهداف انقلاب فرهنگی در دولت آقای هاشمی برداشته شد. یعنی زمانی که به بهانه توسعه، اساتید اخراجی دوباره به کار فراخوانده شدند. و دانشجویان فرمی را امضا کردند که  در آن ضمانت کردند،حق به چالش کشیدن اساتید را ندارند. درهمین دوره بود که تأکید بر ایدئولوژی کم کم رنگ باخت.
البته نباید این مسئله مهم را نیز از خاطر برد که حضور عده ای در ستاد و شورای انقلاب فرهنگی که معتقد به مدرنیته اسلامی و حتی سکولاریسم اسلامی بوده اند،خود زمینه دور شدن از آرمان انقلاب فرهنگی که همانا تمدن اسلامی است را فراهم کرد. از این عده می توان به افرادی چون سید محمد خاتمی،عبدالکریم سروش ، مصطفی معین، عطاء ا... مهاجرانی، صادق زیباکلام
، میرحسین موسوی و عبد ا... جاسبی اشاره کرد.
و علاوه بر موارد فوق نباید از جنگ فرهنگی دنیای غرب علیه جوانان ایران اسلامی غافل شویم.

۷ - با جمع بندی مسائل ذکر شده باید گفت که اگر خواستار انجام انقلاب فرهنگی به معنای واقعی آن هستیم باید آن را در دو سطح مورد پیگیری قرار دهیم:
*اول تحول درعلوم به ویژه علوم انسانی و علوم اجتماعی و تولید علم مبتنی بر فرهنگ اسلامی، که اگر انجام شود می توانیم ادعا كنیم كه انقلابی در فرهنگ تخصصی ایجاد شده است.
*و دوم تحول در  رفتارهای عمومی مردم ،که اگر این دو محقق شود می توان ادعا کرد ارزشهای اسلامی نهادینه شده است.

وسخن پایانی از زبان امام روح ا...(ره):
«از خداوند تعالى سعادت ملت اسلام را و سعادت جوان ها را خواستارم. و امیدوارم كه همان طورى كه پیشنهاد شده است، دانشگاه ها را از همه عناصر تخلیه كنند و از همه وابستگی ها تخلیه كنند، تا اینكه   ان شاء ا... یك دانشگاه صحیح [با] اخلاقى اسلامى [و] فرهنگ اسلامى تحقق پیدا بكند.»


گاهنامه بیداری آزاد / شماره 9 /خرداد89

اللهم عجل لولیک الفرج..برچسب ها : طبقه منورالعقل ,  مکتب لیبرال دموکراسی ,  کمبود فضا و تعداد کم اساتید ,  گزینش دانشجو ,  گزینش کارمند و استاد متعهد ,  اساتید اخراجی دوباره به کار فراخوانده شدند ,  دولت آقای هاشمی ,  سکولاریسم اسلامی ,  مدرنیته اسلامی ,  سید محمد خاتمی ,  عبدالکریم سروش ,  مصطفی معین ,  صادق زیباکلام ,  میرحسین موسوی و عبد الله جاسبی ,  عطاء الله مهاجرانی ,  دانشگاه صحیح با اخلاقى اسلامى و فرهنگ اسلامى ,  از انقلاب فرهنگی درسال ۵۹ تا انقلاب فرهنگی در سال ۸۹ .. , 

موضوع : اون طرف خط قرمز.. , 


mihanblog.com