تبلیغات
.::خبرنامه حکایت مو و ماست::. - ::خصوصیات یک جوان ایرانیــــــــ..
.::خبرنامه حکایت مو و ماست::.
مـا در شرایط بـــدر و خیبـــریـم..
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

سلام
"هدف ما مبارزه با اسرائیل است. هر که می آید بسم الله و گرنه خداحافظ."
سردار حاج احمد متوسلیان
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
 حکایت مو و ماست

یا ضامن آهو جامعه مجازی نصر
ابر برچسب ها
ارسال شده در چهارشنبه 6 مرداد 1389 ساعت 08:00 ق.ظ توسط علمدارکوچولوی آقا
هو العلیمـــــ ..
  • ::جایگاه شایسته ایرانی..

امید بخش‌ترین نیرو!
جوانان عزیز! دست یافتن به آرزوهای بزرگ ملی، نیازمند فكر روشن و عزم راسخ و شجاعت و اخلاص است، و جوان مومن كه مبانی جمهوری اسلامی و راه امام بزرگوار را عمیقا پذیرفته است، امید بخش‌ترین نیرویی است كه میتواند ملت ایران را در رسیدن به آرزوهای بزرگش یاری برساند.
04/06/1387

یك موجود مقدس و محبوب!
جوانى كه شعارش ارزشهاى دینى است، براى من مثل یك موجود مقدس و محبوب است. البته من همه‌ى جوانان را دوست دارم؛ اما جوانانى كه ارزشهاى دینى براى آنها مهم است، در چشم من خیلى عزیزند. عده‌اى با تظاهر كردن به پایبندى به ارزشهاى دینى، بى‌نظمى ایجاد مى‌كنند كه من با این كار موافق نیستم. یكى از چیزهایى كه من از دانشگاههاى زنجان خوشم آمد، این است كه گفتند در این دانشگاهها تشكلهاى گوناگون دانشجویى با هم با بى‌ادبى و هتاكى و بدگویى و دست به یقه شدن رفتار نمى‌كنند. این رویه‌ى خیلى خوبى است و توصیه مى‌كنم همین‌طور باشید.
  22/07/1382

جدی باشید
ما از جوانان عزیزمان - چه دختران و چه پسران - توقع داریم كه در مورد مسائل اساسى كشور، جدى باشند و جدى برخورد كنند. پیشنهاد مى‌كنم روى این مسأله‌ى «جدى بودن» فكر كنید، بعد خواهید دید خیلى از كارهایى كه در گوشه و كنار انجام مى‌گیرد، ناشى از جدى نبودن است.

پرسش و پاسخ با رهبر معظم انقلاب

سوال: از دیدن جوانان چه احساسى به شما دست مى‌دهد و اولین مطلبى كه به آنان مى‌گویید، چیست؟
پاسخ رهبر انقلاب: وقتى با جوانان هستم و در محیط جوان قرار دارم، احساس من مثل احساس كسى است كه در هواى صبحگاه تنفس مى‌كند؛ احساس تازگى و طراوت مى‌كنم. آن چیزى هم كه معمولا در ملاقات با جوانان، اول بار به ذهن من مى‌رسد و بارها به آن فكر كرده‌ام، این است كه آیا اینها خودشان مى‌دانند كه چه ستاره‌اى در جبینشان مى‌درخشد؟ من این ستاره را مى‌بینم؛ اما آیا خودشان هم مى‌بینند؟ ستاره‌ى جوانى، ستاره‌ى بسیار درخشان و خوش‌طالعى است. اگر جوانان این گوهر قیمتى و بى‌نظیر را در وجود خودشان حس كنند، فكر مى‌كنم كه ان‌شاءالله از آن خوب استفاده خواهند كرد.

سوال: تعریف شما از یك جوان مسلمان و خصوصیات او چیست؟ چگونه یك جوان مى‌تواند مسیر زندگى را طى كند و به اهدافش برسد؟
پاسخ رهبر انقلاب: البته به‌راحتى نمى‌شود طى كرد. این شرطى كه شما گذاشتید، كار مرا در پاسخ دادن خیلى مشكل مى‌كند. هیچ راه جدى مهم را واقعا نمى‌شود به‌راحتى طى كرد. بالاخره اگر انسان مى‌خواهد به چیز باارزشى دست پیدا كند، باید مقدارى زحمت و تلاش را با خودش همراه كند - این ناگزیر است - منتها ببینید؛ من اساسا در بین این خصوصیات مهمى كه جوانان دارند، سه خصوصیت را خیلى بارز مى‌بینم، كه اگر آنها مشخص گردد، و اگر آنها به سمت درستى هدایت شود، به نظر مى‌آید كه مى‌شود به این سؤال شما پاسخ داد. آن سه خصوصیت عبارت است از: انرژى، امید، ابتكار. اینها سه خصوصیت برجسته در جوان است. اگر واقعا رسانه‌ها در كمكهاى فرهنگى كه به ما مى‌كنند - چه گویندگان مذهبى، چه گویندگان مسائل فكرى و فرهنگى، چه صدا و سیما و چه مدرسه‌ها - بتوانند این سه خصوصیت عمده را درست هدایت كنند، من خیال مى‌كنم كه خیلى راحت مى‌شود یك جوان راه اسلامى را پیدا كند؛ چون اسلام هم چیزى كه از ما مى‌خواهد این است كه ما استعدادهاى خودمان را به فعلیت برسانیم.

سوال: ما در مسائل اجتماعى و سیاسى، بعضا موضعگیریهایى افراطى و تفریطى مشاهده مى‌كنیم كه ضررهایى را هم در پى دارد. رهنمود جنابعالى براى جوانان در این خصوص چیست؟
پاسخ رهبر انقلاب: از اختلاف سلیقه خیلى نباید ترسید. اختلاف سلیقه چیز بدى نیست و اشكالى هم ندارد كه حالا كه مثلا دو سلیقه‌ى سیاسى وجود دارد، یك جوان به این سلیقه معتقد باشد، دیگرى به آن سلیقه. آن چیزى كه مضر است، اقدام بى‌فكر و بى‌مطالعه و تصمیم‌گیریهاى سریع و جوشى شدن و بى‌مطالعه كار كردن است. من جوانان عزیز را از این حالت بر حذر مى‌دارم. جوانى لزوما به معناى سرعت تصمیم‌گیرى نیست. البته جوانى به معناى بى‌باكى در اقدام هست؛ به معناى این هست كه انسان خیلى دچار پیچ و خمهاى كارى كه مى‌خواهد انجام گیرد، نشود؛ اما به معناى جوشى شدن، اقدام بى‌رویه كردن و اقدام نسنجیده كردن نیست. جوان مى‌تواند نسنجیده كارى كند، مى‌تواند هم سنجیده كارى كند؛ یعنى كاملا با فكر و با تأمل كار كند. اگر این خصوصیت، یعنى خصوصیت تأمل و اندیشمندى و مطالعه و حق‌جویى وجود داشته باشد - كه همه‌ى اینها خصوصیاتى است كه كاملا در جوان مى‌تواند باشد؛ بعضیش هم مثل حق‌جویى، اصلا جزو خصوصیات جوانان است - اختلاف سلیقه هیچ مانعى ندارد و موجب گمراهى نخواهد شد؛ حداقل ضررهاى عمده پیدا نخواهد شد.

سوال: در طول فعالیتهایى كه تاكنون داشته‌اید، تا چه اندازه به جوانان مسؤولیت داده‌اید و چه تجربه‌اى از این كار دارید؟ به نظر شما مسؤولیت جوانان نسبت به اعتلاى علمى كشور چیست؟ ضمنا آیا فاصله‌ى ما و كشورهاى پیشرفته، پرشدنى است؟
پاسخ رهبر انقلاب: از اوایل انقلاب، در كارهایى كه در اختیار من بوده، به جوانان مسؤولیت مى‌دادم؛ هم در نیروهاى مسلح، هم در كارهاى دولتى، هم در دوران ریاست جمهورى. تجربه‌ى من این است كه اگر ما به جوان اعتماد كنیم - آن جوانى كه شایسته دانستیم به او مسؤولیت بدهیم و صلاحیتش را داشت؛ نه هر جوانى و هر مسؤولیتى - از غیر جوان، هم بهتر و مسؤولانه‌تر كار را انجام مى‌دهد؛ هم سریعتر پیش مى‌برد، هم كار را تازه‌تر و همراه با ابتكار بیشترى به ما تحویل خواهد داد؛ یعنى روند پیشرفت در كار حفظ مى‌شود. برخلاف غیر جوان كه ممكن است كار را بالفعل خوب انجام دهد، اما روند پیشرفت در آن متوقف خواهد شد. غالبا این‌گونه است.

جوانان باید این سه خصوصیت را دنبال كنند
دوره‌ى جوانى، دوره‌ى توانایى است. این توانایى در چه چیزهایى باید به كار برود؟ به اعتقاد من، باید عمدتا در تحصیل علم، در ایجاد صفاى نفس و روحیه‌ى تقوا در خود و ایجاد نیروى جسمانى در خود - كه ورزش باشد - به كار رود. این سه مورد، عمده است. یعنى اگر در یك جمله‌ى كوتاه از من بپرسند كه شما از جوان چه مى‌خواهید؟ خواهم گفت: تحصیل، تهذیب و ورزش. من فكر مى‌كنم كه جوانان باید این سه خصوصیت را دنبال كنند.

سوال: جوان چگونه مى‌تواند حس نیاز به هیجان را در خود ارضاء كند و از آن استفاده نماید؟
پاسخ رهبر انقلاب: هیجان، فقط مخصوص این منطقه‌ها نیست. اگر جوان بتواند منطقه‌ى مورد علاقه‌ى خودش را - هرچه كه هست - پیدا كند، به‌راحتى مى‌تواند آن هیجان را در خود ارضاء كند. مثلا آن هنگامى كه من جوان بودم و لباس طلبگى تنم بود، محدودیتهاى لباس و محدودیتهاى محیط وجود داشت؛ امادرعین‌حال ما هم هیجان داشتیم و آن هیجان ارضاء هم مى‌شد. چگونه؟ من به شعر علاقه داشتم. ممكن است باور این براى شما خیلى سخت باشد. جلسه‌ى شعرى بود كه چهار، پنج نفر دوستى كه به شعر علاقه‌مند بودند، دو ساعت، سه ساعت مى‌نشستند و راجع به شعر حرف مى‌زدند و شعر مى‌خواندند. این براى كسى كه به این مقوله علاقه‌مند است، روحیه‌ى هیجانش را به همان اندازه ارضاء مى‌كند كه یك فوتبالیست در میدان فوتبال، یا یك علاقه‌مند به فوتبال در حین تماشاى فوتبال. بنابراین، میدانها محدود نیستند.اللهم عجل لولیک الفرج..
برچسب ها : امید بخش‌ترین نیرو ,  جایگاه شایسته ایرانی ,  موجود مقدس و محبوب ,  پرسش و پاسخ با رهبر معظم انقلاب ,  امام خامنه ای , 

موضوع : پیام .. ,  پیشرفت و امید .. , 


mihanblog.com