تبلیغات
.::خبرنامه حکایت مو و ماست::. - ایران به یمن ماه، ماه بیند و ..
.::خبرنامه حکایت مو و ماست::.
مـا در شرایط بـــدر و خیبـــریـم..
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

سلام
"هدف ما مبارزه با اسرائیل است. هر که می آید بسم الله و گرنه خداحافظ."
سردار حاج احمد متوسلیان
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
 حکایت مو و ماست

یا ضامن آهو جامعه مجازی نصر
ابر برچسب ها
ارسال شده در جمعه 11 شهریور 1390 ساعت 08:41 ب.ظ توسط علمدارکوچولوی آقا
هو العلیمــــ..

:: چگونگی وضعیت رویت هلال ماه در عربستان و ایران
.................................................................................
:: اشتباه گرفتن ‌زحل بجای ماه و ضرر میلیاردی سعودی‌ها/كفاره همه را می‌دهیم!


 هر که عمریست ماه مقتدای اوست.. شکی نکند ز رویتش، آن در پناه اوست ..  ...................................
-   رمضان امسال هم آمد و دوستان کارشناستر از اخترشناسانمان! در کوچه و بازار نظراتشان ما را که نه ماه را هم به شگفت می آورد!..
-   اول ماه، دوستان نظر "کارشکناسانه" می دادند؛ روز دوم حاج آقا ماه چاق و چله بودند، آخر ماه ؛ عربسنان مگر چند کیلومتر با ما فاصله دارد یک روز خدا بهشان حال می دهد!..
-   بگذریم که ما دیپلم های قدیممان به اندازه ی چند کارشناس و به به! کارشناسان! جدیدمان "متخصصند به 14 روایت"..

در ادامه دو مطلب ذکر شده، ان شاء الله که کمی از شبهات دوستان برطرف بشه.. دوستت دارم.. ایران..


چگونگی وضعیت رویت هلال ماه در عربستان و ایران

اگر در عربستان و چند كشور دیگر عید اعلام شود، نخستین پرسشی كه ممكن است برای مردم ما پیش بیاید، ‌این است كه دور تا دور شما، همه كشورها اعلام كردند اول یا پایان رمضان است! ایران چه مزیتی دارد كه در خاكش ماه را نمی‌بینید و بقیه می‌بینند؟
یك باور نادرستی بین برخی از مردم و از سال‌های دور هست كه می‌گویند اگر امروز عربستان عید بوده، فردا ایران عید است!

در همین باره، «سیدمحسن قاضی‌میرسعید»، ركورد دار استهلال در دنیا و صاحب سبك در این باره گفت: در عربستان برای اثبات رویت هلال ماه نو، دو شاهد عادل كافی است. آنجا اعلام می‌كنند كه مردم بروند برای رویت و هر دو نفری كه به متصدی محلشان بگویند ماه را دیده‌اند و او هم این مسأله را گزارش كند، از نظر عربستان مورد پذیرش است!

وی افزود: در سال 76 كه به عربستان سفر كرده بودم، با یكی از شیعیان عربستان كه عضو شورای هلال ماه عربستان بود، صحبت كردم و می‌گفت كه زورش به جایی نمی‌رسد و او هم معتقد بود به اشتباهاتی كه در آنجا دارند.

قاضی میرسعید ادامه داد: این مسأله را مقایسه كنید با كشورمان كه كه حدود 150 گروه رصدی ورزیده و مجهز به تلسكوپ دوچشمی، برای استهلال تشكیل می‌شود و به نقاط صعب‌العبور می‌روند و در كشورهای دیگر مثل عربستان سعودی فقط هفت گروه علمی برای رصد اقدام می‌كنند.

حالا شما بیایید و یك روز تخفیف بدهید!

وی گفت: مرحوم آیت‌الله طالقانی، خاطره‌ جالبی دارند از همین بحث رویت هلال در عربستان:

«سال 1333 یا 1332،‌ وقتی می‌رفتم برای تشرف به حج، با رئیس كاروان بحث كردیم كه شما چرا می‌گویید فردا اول ذی‌‌‌الحجه است؟ اول ماه، دو روز دیگر است. آنها گفتند نه فردا است. گفتم بسم‌الله؛ همین امروز برای رصد ماه می‌رویم. رفتیم و هوا هم خوب بود و هلال ماه را هم ندیدیم. طرف مقابل دید كه اوضاع خیلی خراب است، به ما گفت: حالا شما بیایید و یك روز تخفیف بدهید! یك روز هم ما... و قضیه را تمام كنیم!» جالب اینجاست كه پس فردا هم كه رفتند اصلا هلالی دیده نشده بود. بعداً كه رفته بودند، یك هلالی را ـ كه خیلی واضح هم نبود ـ دیده بودند.

این عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب افزود: گمان می‌‌كنم سال 73 یا 74 بود، درست در زمانی كه داشتند نماز عید فطر انجام می‌دادند كسوف شده بود! اصلا نماز برگشت داده شد به نماز آیات. دو سال پیش هم، پس از اینكه در عربستان اعلام شد كه هلال ماه رؤیت شده، مقارنه شد! یعنی در وقتی كه اعلام رویت شده بود، ماه، هنوز در چرخش به دور زمین، به شرق خورشید نرسیده بود تا ماه جدیدی شكل بگیرد.

قاضی میرسعید ادامه داد: اگر در عربستان و چند كشور دیگر عید اعلام شود، نخستین پرسشی برای مردم ما ممكن است پیش بیاید، ‌این است كه دور تا دور شما، همه كشورها اعلام كردند اول یا پایان رمضان است! ایران چه مزیتی دارد كه در خاكش ماه را نمی‌بینید و بقیه می‌بینند؟

در این باره باید توضیح بدهیم كه اگر یك نفر از چراغ قرمز رد شد، 50 نفر دیگر هم رد شدند، آیا این 50 نفر هم خلاف نكردند فقط یك نفر اول خلاف كرده؟ این 50 نفر هم خلاف كردند دیگر!

ركورددار استهلال در دنیا خاطرنشان كرد: عربستان در بین كشورهای اهل تسنن، به عنوان كشور «ام‌القراء» به شمار می‌آید و در تقویمش هر تغییری انجام دهد، 20 یا 30 كشور طبق همان عمل می‌كنند. مثلا یك بار در یك كنفرانس علمی، طرف بلند شد و محكم زد روی میز كه آقا وقتی در مكه هلال ماه را دیدند، باید همه جای دنیا قبول كنند! مكه را باید ام‌القرا قرار دهیم! وقتی ماه را شروع كرد باید شروع بكنیم، تمام كرد باید تمام بكنیم!

وی در پایان گفت: خوب، اگر هلال را در مكه ببیند، ممكن است بشود این را برای مراكش هم معتبر دانست (از نظر علمی)، چون مختصات ماه این طوری اقتضا می‌كند، ولی اگر در اندونزی و مالزی ماه را ببینند، در مكه كه رویت نمی‌شود، چه؟ مگر روزه گرفتن در روز عید فطر حرام نیست؟ ما از این گرفتاری‌ها در جهان اسلام داریم... پس بنابراین، به قطعیت می توانم اعلام كنم با توجه به ظرافت های علمی و نجومی كه ستاد استهلال در ایران مد نظر دارد، نظر این ستاد همیشه قطعی بوده كه حال ممكن است چنان كه گفته شد یك سال با عربستان ـ با همان شیوه ابتدایی استهلال خودشان ـ هماهنگ شود و یك سال نه. (Khamenei.ir )


هیئت اختر شناسی شهر جده: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند!!

اشتباه هیئت اختر شناسی شهر جده در رویت هلال ماه شوال و اعلام روز سه شنبه به عنوان عید سعید فطر سبب شد تا دولت عربستان متعهد شود کفاره یک میلیارد و ششصد میلیون ریالی(بیش از پانصد میلیارد تومان) مردم را پرداخت کند.

گزارش واحد مرکزی خبر حاکیست، هیئت اختر شناسی شهر جده اعلام کرد: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند.

منابع وابسته به این هیئت اعلام کردند: در چنین وقتی از سال زحل در آسمان برخی مناطق عربستان با چشم غیر مسلح دیده می شود حال آنکه به گواه اخترشناسان عرب شب سه شنبه رویت هلال ماه شوال در عربستان ممکن نبود و به نظر می رسد دیدن زحل سبب بروز این اشتباه شده است.

هم زمان با اعتراف عربستان مبنی بر اینکه اعلام روز سه شنبه به عنوان روز عید فطر اشتباه بوده است دارالفتوای مصر روز سه شنبه را عید فطر دانست و اعلام کرد: تشخیص این هیئت صددرصد درست بوده است زیرا از راههای شرعی در دو منطقه سوهاج و توشکی رویت هلال در غروب دوشنبه اثبات شده بود.

دکتر اشرف فهمی مشاور مفتی جمهوری مصر و مسئول پیگیری رویت هلال ماههای قمری در این کشور گفت: " دو کمیته از کمیته های دارالفتوا در توشکی و سوهاج هلال ماه شوال را با چشمان غیر مسلح دیده اند و صحت رویت هلال برای دارالفتوا صددرصدی است".

هم زمان با اظهارات مشاور مفتی مصر، دکتر حاتم عوده رئیس مرکز ملی مطالعات ژئوفیزیک و ستاره شناسی این کشور عقیده دیگری دارد.

وی می گوید: "بر اساس محاسبات دقیق این مرکز رویت هلال ماه شوال در شب سه شنبه ناممکن بود و روز چهارشنبه سی و یکم اوت عید سعید فطر بوده است". (Jahannews.ir )


حال کمی فکر کنیم شاید!! به این مطلب برسیم چرا ایران ماه بیند و آنان زحل!
هر که عمریست ماه مقتدای اوست.. شکی نکند ز رویتش، آن در پناه اوست .. 


:: هر که عمریست که ماه مقتدای اوست.. شک نکن روی او آشنای اوست..

     اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اید امام الخامنه ای..      mihanblog.com